Blogger Widgets

wtorek, 11 marca 2014

Pieszo wybrzeżem Morza Bałtyckiego


Zdjęcia i relacja z przejścia wybrzeża Morza Bałtyckiego.Strona podczas aktualizacji! Brak tekstu

Odcinek: Ustka - Łeba; przejście rok 2017

Odcinek: Łeba - Władysławowo; przejście rok 2016Odcinek Hel - Władysławowo; przejście rok 2014

To piaszczysta mierzeja w kształcie kosy. Ciągnie się od Władysławowa aż do Helu. Jej długość to około 35 km, szerokość od 150 m do nawet 3 km. Pewnego dnia pomyślałem sobie, że chciałbym przejść jednego dnia cały półwysep. Odcinek 35 km wydawał się bardzo rozsądny i do zrobienia. W tym poście chciałbym opisać moją wędrówkę przez Półwysep Helski.


Wystartowałem z Helu o 9 rano. Chciałem dojść do Władysławowa przed zachodem Słońca. Miałem więc ponad 8 h na pokonanie całego dystansu 35 km. Udało się?

Początek mojego marszu miał miejsce przy stacji PKP. Od razu udałem się ścieżką rowerową w kierunku Juraty. Początkowo trasa prowadziła lasem wzdłuż drogi wojewódzkiej 216. Na szlaku co chwilę pojawiały się różne tablice informacyjne oraz ławeczki na odpoczynek. Niestety jako, że miałem przed sobą wtedy jeszcze ponad 30 km drogi, mogłem sobie pozwolić jedynie na przeczytanie tablic.

Hel - Jurata

W Juracie skręciłem na plażę, by następnie aż do Jastarni maszerować wzdłuż brzegu. To był chyba najciekawszy odcinek z pięknymi widokami. Plaża praktycznie cała była moja. Zero turystów, budek z frytkami. Czułem się jak gdzieś na bezludnej wyspie. Ja i ogromne przestrzenie.

 Jurata - Jastarnia

Do wakacji jeszcze kilka miesięcy, ale są już pierwsi plażowicze


Jurata, wejście na plaże

W Jastarni wróciłem na ścieżkę leśną. Później zmieniłem stronę i wędrowałem od strony Zatoki Puckiej mijając kolejno Kuźnice i Chałupy. Muszę jednak przyznać, że Półwysep bardzo zmienił się przez te kilka lat. Mnóstwo budek, campingów. Ogromne odcinki zniszczonego brzegu pod budowę szkółek surfingowych i pól biwakowych. Mamy marzec, za chwilę cała Polska pojedzie na półwysep i zostawi tu mnóstwo pieniędzy. 

Kuźnica - Chałupy

Kuźnica - portOdcinek Chałupy - Władysławowo jest chyba najmniej atrakcyjnym ze wszystkich. Trasa prowadzi obok głównej drogi. Co chwilę tylko widoki na ośrodki i szkoły sportów wodnych. Część bardzo zaniedbanych. Chciałem tutaj wsiąść w busa, ale wiedziałem, że do końca pozostało już tylko kilka kilometrów. Udało się. Hel - Władysławowo to 35 km przygody. Naprawdę warto. Polecam:)


Odcinek: Władysławowo - Sztutowo; przejście rok 2014 i lata późniejsze

4 komentarze:

 1. Cudowna przygoda i wspaniały pomysł! Sama na Helu byłam raz w życiu. Chętnie bym się wybrała na taki spacer, jedynie ja i morze i plaża. Wybrałabym jak najbardziej ścieżkę przez plażę w miejscu, gdzie jeszcze fale obmywają nogi. Kocham takie spacery brzegiem morza ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł na przygodę! Tyle cudownych miejsc po drodze, fajna inspiracja! Aż chciałoby się wyruszyć w taką podróż...

  OdpowiedzUsuń
 3. Spoko, ale w pośpiechu to trochę lipa. Lepiej sobie rozłożyć na 2 dni spokojnym spacerkiem do Juraty i z.

  OdpowiedzUsuń
 4. Staram się teraz każdego roku zobaczyć jakąś część wybrzeża. Zrobiłem już od Ustki do Władysławowa, Półwysep Helski oraz odcinek Władysławowo - Puck - Gdynia - Gdańsk - Sztutowo. W przyszłym roku poznam tereny na zachód od Ustki:)

  OdpowiedzUsuń