Przejdź do głównej zawartości

Camino de Santiago - relacja cz. 4


Ostatnie chwile w Asturii spędzamy na uroczej plaży w Tapia. Opalamy się, kąpiemy się, relaksujemy się. Jutro już Galicja i ostatnia prosta do Santiago de Compostela. 






Wschód Słońca


Albergue w Tapia wyróżnia się pięknym położeniem nad morzem. To jedno z tych miejsc, gdzie warto się zatrzymać. Może klimat w środku nie zachwyca, ale widoki rano na morze już tak.









Cmentarz na hiszpańskiej wsi



Na szlaku coraz więcej pielgrzymów, jednak tłumy zaczną się dopiero w Arzua. Jeszcze kilka kilometrów przed miastem maszerowałem samotnie, ale gdy tylko szlak nadmorski połączył się z francuskim zostałem zalany przez grupy krzyczących pielgrzymów, głównie Hiszpanów.


Jedna z wielu hiszpańskich wiosek







Hiszpania? Polska? Tak, to północna Hiszpania. Krajobrazowo tak podobna do Polski, że na każdym kroku widziałem naszą kukurydzę i naszą pszenicę. 



Cała pielgrzymka trwała ponad miesiąc, ale dzisiaj, gdy wspomnę sobie tamte chwile, to tak jak raptem kilka dni.. Parę dni temu startowaliśmy, a tu za kilkadziesiąt kilometrów już koniec, a może dopiero początek czegoś, na co długo się czekało?

Mazury? Nie, to Galicja!



Klasztor Sobrado, jeden z kilku noclegów angażujących nasze myślenie. Świątynia w środku robi wrażenie. Człowiek zadaje sobie pytanie.. kim ja w ogóle jestem? Jesteśmy małymi cząsteczkami, zlepkami narządów. Tu na Ziemi jest dobrze, ale tam w Niebie bardzo dobrze.












Doszedłem do Santiago de Compostela 1 sierpnia 2015 roku. Wcześniej zatrzymałem się w polskim albergue na Monte de Gozo, gdzie dobrze zostać na ostatnią noc.



Warto wcześniej wstać i wyruszyć rano. Unikniemy tłumów i będziemy mogli w spokoju zrobić te ostatnie kilka kilometrów jakie dzielą nas od schroniska do placu przy katedrze w Santiago de Compostela. W dzień robi się już bardzo tłocznie. Swoje trzeba również wtedy odstać w biurze pielgrzymkowym, gdzie dostaniemy tak zwaną Compostelkę na pamiątkę przebycia Szlaku Jakubowego (warunek to co najmniej 100 km drogi pieszo).

Wnętrze Katedry



W następnym poście znajdzie się więcej informacji na temat schronisk na Camino del Norte oraz krótkie porady dotyczące samej wędrówki. 

Komentarze

  1. Klasztor Sobrado naprawdę piękny. Z pewnością wnętrze nakłania do refleksji.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. "W następnym poście znajdzie się więcej informacji na temat schronisk na Camino del Norte" - i gdzie to jest?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma. Faktycznie nie opisałem tego w poście. Całe szczęście sporo pielgrzymów teraz wędruje tym szlakiem, więc mają aktualne informacje co do schroniska :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Camino Portugalskie (Fatima - Santiago de Compostela) - relacja, trasa, informacje

Camino Portugalskie (Fatima - Santiago de Compostela) - relacja, trasa, informacje Po Camino del Norte w 2015 roku przyszedł czas na kolejną wędrówkę drogą św. Jakuba. Tym razem padło na Camino Portugalskie. Start w Fatimie, koniec w Santiago de Compostela. Razem ponad 550 kilometrów drogi. Relacja, zdjęcia i trochę informacji na blogu. Zachęcam i polecam bardzo!

Bułgaria na weekend, gdzie jechać, co zobaczyć. Sofia i okolice

Bułgaria na weekend, gdzie jechać, co zobaczyć. Sofia i okolice Naszą już coroczną tradycją jest odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych w Europie. W 2016 i w 2017 roku byliśmy w Rumunii. Poczuliśmy klimat Świąt między innymi w Braszowie, Sybinie i Timisoarze. W tym roku padło na Bułgarię! Ponownie wróciliśmy zachwyceni tą część Europy. Jest pięknie, tanio i bezpiecznie. Zapraszam na krótki post z zimowego wypadu do tego fantastycznego kraju!

Okolice Alesund - szlaki piesze, co robić, atrakcje

Okolice Alesund - szlaki piesze, co robić, atrakcje Miasto Alesund zachwyca. Piękno norweskiej przyrody najlepiej poznać wędrując z plecakiem po okolicznych górach, fiordach i dolinach. Jest na co popatrzeć, bo krajobrazy są obłędne. Co robić przez kilka dni w okolicy Alesund? Gdzie się wybrać, co zobaczyć? Oraz atrakcje regionu w poście poniżej!

Z plecakiem po Norwegii - okolice Molde i Romsdalseggen. Co robić w okolicy?

Z plecakiem po Norwegii - okolice Molde i Romsdalseggen. Co robić w okolicy? Do Norwegii wracam bardzo chętnie, a to z kilku powodów. Przede wszystkim doskonałe połączenia lotnicze z Polski za bardzo małe pieniądze, ale głównie z powodu obłędnych krajobrazów. W tym roku padło na Molde i piękny region More og Romsdal. Lecąc nawet na kilka dni można dobrze zaplanować czas i odbyć krótką wędrówkę po okolicy. Oto moja propozycja trasy.

Szlaki piesze na wyspie. Co robić? Atrakcje Malty

Szlaki piesze na wyspie. Co robić? Atrakcje Malty Malta jest idealnym miejscem na rodzinny wypad. Bardzo dobrze rozwinięta sieć hoteli, połączeń autobusowych oraz mnóstwo atrakcji (również piaszczyste plaże, co jest na Malcie rzadkością!) powoduje, że spotkamy tam masę turystów. Malta oferuje również piękne trasy do pieszych wędrówek. Gdzie się wybrać mając kilka dni do wykorzystania na Malcie?