Przejdź do głównej zawartości

Niesamowity Izrael - zdjęcia plus relacja, co warto zobaczyć

Niesamowity Izrael - zdjęcia plus relacja, co warto zobaczyć


Izrael ostatnio stał się bardzo popularnym kierunkiem na wypad, a to z uwagi na tanie bilety z Polski. Nad Morze Czerwone (Ejlat) polecimy już nawet mniej niż 200 pln w dwie strony. Loty do Tel Avivu węgierskimi liniami WizzAir można też często upolować za małe pieniądze. Jak było, gdzie pojechać mając kilka dni w Izraelu, garść informacji praktycznych. 
Zdjęcia z krótkiego wypadu na Bliski Wschód. Warto!


Lecąc do Tel Avivu lądujemy na lotnisku Ben Gurion, z którego w nieco ponad 10 minut dostaniemy się do centrum korzystając z pociągu. Cena to: 13,5 NIS. Tel Aviv to spore miasto. Okolice dworca HaHagana niestety nie należą do najbardziej bezpiecznych, więc warto rozważyć przejazd busem lub taksówką. My wybraliśmy oczywiście pieszo. Dojście do hostelu (Overstay - tanio, jak na Izrael. Polecam) zajęło nam około 30 minut. Jednorazowy przejazd autobusem to wydatek 5,9 NIS. Nie korzystaliśmy. Warto pieszo ogarnąć najważniejsze atrakcje (Stara Jaffa, Carmel Market), bo wcale nie ma ich dużo, a mając tylko parę dni warto dłużej spędzić w Jerozolimie.

 Biznes jakich wiele - CoccoBongo!





Morze! Zrobiło na mnie chyba największe wrażenie w Tel Avivie. Czyściutkie plaże, ciepła woda i ogromne fale. Jak ktoś jest fanem plażowania, to będzie zadowolony.












Tylko usiąść na trawce i podziwiać. Stara Jafa i nowoczesny Tel Aviv.






 Kościół św. Piotra w Jafie


 Starożytny Port Jafa






 Carmel Market - znajduje się na tyle blisko centrum, że bez problemu dojdziemy do niego pieszo




Lądując w Tel Avivie obowiązkowo należy odwiedzić Jerozolimę. Mając mocno ograniczony czas na Tel Aviv poświęciłbym maksymalnie dzień, a resztę czasu spędziłbym w Jerozolimie plus krótki wypad nad Morze Martwe.

Na terenie całego kraju świetnie działa transport autobusowy. Ceny są znośne i za podróż z Tel Avivu do Jerozolimy zapłacimy 16 NIS, czyli mniej więcej 16 PLN.


Brama Damasceńska 


Wejście do arabskiej części Starego Miasta. Powinniśmy czuć się bezpiecznie. Bramy i ulice są patrolowane przez uzbrojonych policjantów i żołnierzy, którzy w razie zagrożenia szybko powinni interweniować, zabijając napastnika.




Kolorowo, mnóstwo zapachu - cała arabska część






Będąc na Starym Mieście warto po po prostu się zgubić i zajrzeć do każdej uliczki. Największe wrażenie oczywiście robi Ściana Płaczu - jedyna zachowana do dnia dzisiejszego pozostałość Świątyni Jerozolimskiej - podczas wieczornych modłów w szabacie. Najświętsze miejsce judaizmu.




Po tych płytach prawdopodobnie chodził sam Jezus Chrystus


Mała dziewczyna uroczo pozuje do zdjęć








Góra Oliwna

Zachód Słońca nad Jerozolimą




Arabska część Starego Miasta










Coś dla Rosjan?


Dzielnica chrześcijańska


Młodzi chłopcy grają w piłkę


Widok na Stare Miasto z Góry Oliwnej







Kopuła na Skale. Wyznawcy innej religii niż islam wejdą na teren Wzgórza Świątynnego tylko w wyznaczonych godzinach. Absolutny zakaz wchodzenia do meczetów.












Park miejski w Jerozolimie


Droga prowadząca nad Morze Martwe



Nad Morze Martwe łatwo dostaniemy się lokalnymi autobusami, które odjeżdżają z głównego dworca w Jerozolimie. Cena to 34 NIS.






Na miejscu możemy się jednak mocno rozczarować, bo kąpiel będzie nas słono kosztować. Plaże są płatne, a koszt takiej przyjemności to kilkadziesiąt szekli. Postanowiłem więc przejść się drogą wzdłuż brzegu. Krajobraz bardzo surowy. Po drugie stronie widoczna Jordania.




Nad Morze Martwe bez problemowo dojedziemy, jak i wrócimy komunikacją publiczną


Piękny zachód Słońca - Tel Aviv







Izrael jest niesamowitym krajem i doskonałym celem na tygodniowy wypad. Jerozolima urzekła mnie tak bardzo, że kwestią czasu jest mój powrót do tego miasta. Atmosfera Starego Miasta pozostanie na długo w mojej pamięci. Warto przyjechać w czasie szabatu i móc razem świętować z żydami ten niesamowity czas.

W Jerozolimie bardzo polecam zatrzymać się w Abraham Hostel na Jaffo Street. Warunki świetne i cena bardzo atrakcyjna jak na Izrael. Są oczywiście tańsze hostele, ale bez śniadania. W Abraham Hostel śniadanie naprawdę jest solidne i można jeść ile się chce. 

Komentarze

  1. Bardzo fajny wyjazd! Też byliśmy w Tel Awiwie w czerwcu, skąd zresztą wyskoczyliśmy na dzień do Jerozolimy. Po zdjęciach widzę, że nawet plan zwiedzania podobny:)) A Izrael rzeczywiście super i pomimo wysokich kosztów, warty odwiedzenia. Zapraszamy też do naszej relacji: http://lecebochce.pl/tel-awiw-informacje-praktyczne-zwiedzanie-starej-jafy/

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki:) Wyjazd szablonowy. Większość robi podobną trasę za pierwszym razem w Izraelu. Kraj niesamowity, warto tam jechać:) Fajny Wasz blog:) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniałe zdjęcia! Izrael nic a nic się nie zmienił, nadal jest niesamowity :) Myślę nad trzecią już wycieczką do Tel Awiwu i okolic :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Izrael jak zawsze czarujący...

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Camino Portugalskie (Fatima - Santiago de Compostela) - relacja, trasa, informacje

Camino Portugalskie (Fatima - Santiago de Compostela) - relacja, trasa, informacje Po Camino del Norte w 2015 roku przyszedł czas na kolejną wędrówkę drogą św. Jakuba. Tym razem padło na Camino Portugalskie. Start w Fatimie, koniec w Santiago de Compostela. Razem ponad 550 kilometrów drogi. Relacja, zdjęcia i trochę informacji na blogu. Zachęcam i polecam bardzo!

Bułgaria na weekend, gdzie jechać, co zobaczyć. Sofia i okolice

Bułgaria na weekend, gdzie jechać, co zobaczyć. Sofia i okolice Naszą już coroczną tradycją jest odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych w Europie. W 2016 i w 2017 roku byliśmy w Rumunii. Poczuliśmy klimat Świąt między innymi w Braszowie, Sybinie i Timisoarze. W tym roku padło na Bułgarię! Ponownie wróciliśmy zachwyceni tą część Europy. Jest pięknie, tanio i bezpiecznie. Zapraszam na krótki post z zimowego wypadu do tego fantastycznego kraju!

Okolice Alesund - szlaki piesze, co robić, atrakcje

Okolice Alesund - szlaki piesze, co robić, atrakcje Miasto Alesund zachwyca. Piękno norweskiej przyrody najlepiej poznać wędrując z plecakiem po okolicznych górach, fiordach i dolinach. Jest na co popatrzeć, bo krajobrazy są obłędne. Co robić przez kilka dni w okolicy Alesund? Gdzie się wybrać, co zobaczyć? Oraz atrakcje regionu w poście poniżej!

Z plecakiem po Norwegii - okolice Molde i Romsdalseggen. Co robić w okolicy?

Z plecakiem po Norwegii - okolice Molde i Romsdalseggen. Co robić w okolicy? Do Norwegii wracam bardzo chętnie, a to z kilku powodów. Przede wszystkim doskonałe połączenia lotnicze z Polski za bardzo małe pieniądze, ale głównie z powodu obłędnych krajobrazów. W tym roku padło na Molde i piękny region More og Romsdal. Lecąc nawet na kilka dni można dobrze zaplanować czas i odbyć krótką wędrówkę po okolicy. Oto moja propozycja trasy.

Szlaki piesze na wyspie. Co robić? Atrakcje Malty

Szlaki piesze na wyspie. Co robić? Atrakcje Malty Malta jest idealnym miejscem na rodzinny wypad. Bardzo dobrze rozwinięta sieć hoteli, połączeń autobusowych oraz mnóstwo atrakcji (również piaszczyste plaże, co jest na Malcie rzadkością!) powoduje, że spotkamy tam masę turystów. Malta oferuje również piękne trasy do pieszych wędrówek. Gdzie się wybrać mając kilka dni do wykorzystania na Malcie?