Przejdź do głównej zawartości

Bułgaria na weekend, gdzie jechać, co zobaczyć. Sofia i okolice

Bułgaria na weekend, gdzie jechać, co zobaczyć. Sofia i okolice




Naszą już coroczną tradycją jest odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych w Europie. W 2016 i w 2017 roku byliśmy w Rumunii. Poczuliśmy klimat Świąt między innymi w Braszowie, Sybinie i Timisoarze. W tym roku padło na Bułgarię! Ponownie wróciliśmy zachwyceni tą część Europy. Jest pięknie, tanio i bezpiecznie. Zapraszam na krótki post z zimowego wypadu do tego fantastycznego kraju!


Sobór Aleksandra Newskiego w Sofii

Portret Józefa Stalina w centrum Sofii


Cerkiew św. Mikołaja w Sofii

Meczet Bania Baszi Dżamija w Sofii

Tramwaj na ulicach stolicy. W tle wzgórze Witosza

Główna oś miejska w Sofii


Stolicę opuszczamy już po paru godzinach. Celem na wieczór jest Płowdiw! Ponoć jedno z piękniejszych miast w Bułgarii (około 140 km od Sofii). I muszę się z tym zgodzić! Zdecydowanie warto tu przyjechać i zostać na dzień, maks dwa. Jest co robić w okolicy (np. Monastyr Baczkowski, góry). Drugą perełką jest Wielkie Tyrnowo. Ale o nim później. Jakie jest Płowdiw?


Płowdiw to jedno z najstarszych miast w Europie. Swój ślad zostawili tu Trakowie, Persowie, Turcy, Rzymianie, Bułgarzy. Jest więc pełne historii, z którą spotykamy się na każdym kroku wędrując uliczkami tego miasta.

Uliczkami Starego Miasta

Ruiny teatru antycznego w Płowdiw

Widok na nową część miasta z jednego z siedmiu wzgórz

Propozycja jednodniowej wycieczki to oddalony o 25 km Monastyr w Baczkowie oraz Twierdza Asena. Transport możliwy busem z dworca autobusowego przy głównej stacji kolejowej w Płowdiw.

Monastyr w Baczkowie



Ostatnim celem naszej krótkiej wyprawy do Bułgarii jest Wielkie Tyrnowo. Jest ono uważane za najpiękniejsze miasto w całej Bułgarii i chyba muszę to potwierdzić. Oczywiście zimą brakowało mi tam zieleni, kolorów, a brak Słońca robił troszkę ponurą atmosferę. Każdy kto zawita do Bułgarii i chciałby zobaczyć coś więcej niż tylko wybrzeże Morza Czarnego koniecznie musi tu przyjechać.


Twierdza Carewec w Wielkim Tyrnowie


Miasto wiszące na skałach - Wielkie Tyrnowo


Zaniedbana część miasta


Za miastem

Ostatniego dnia naszej małej bułgarskiej przygody pojechaliśmy pochodzić trochę po okolicznych górach niedaleko Sofii (Witosza). Jedziemy najpierw trolejbusem, następnie tramwajem do dzielnicy Bojana. Znajduje się tam Cerkiew Bojańska. Niestety wstęp płatny i to sporo, bo 10 BGN, czyli około 22 PLN. Nie wchodzimy do środka, ponieważ dzień wcześniej odwiedziliśmy przepiękny monastyr w Baczkowie (za darmo!). Ruszamy natomiast pieszo szlakiem w góry. O ile w Sofii nie było śniegu, to za miastem leżało go już całkiem sporo. Prawdziwa zima przywitała nas w górach. Z każdym metrem śniegu było coraz więcej, a widoki stawały się coraz ładniejsze. Szlak pieszy do Wodospadu Bojan cieszy się dużą popularnością. Są dwie opcje, łagodniejsza i bardziej stroma. Z racji zimowych warunków poszliśmy łatwiejszą drogą na okrętkę. 

Wodospad Bojański


Widok na stolicę Bułgarii - Sofia


Transport w Bułgarii: Podczas naszej krótkiej wizyty w tym kraju korzystaliśmy z kolei oraz autobusów dalekobieżnych. Z Sofii pojechaliśmy pociągiem do Płowdiw. Połączeń jest całkiem sporo. Rozkład jazdy dostępny na stronie TUTAJ. Koszt biletu to 18-20 pln w przeliczeniu. Pociąg pokonuje dystans 156 km w w niecałe 3 godziny. Wagon z przedziałami. Wygodnie. Gorzej z koleją wygląda, jeśli chcemy pojechać z Płowdiw do Wielkiego Tyrnowa. Ten odcinek lepiej pokonać busami, ponieważ wybierając kolej musimy się przesiąść w Starej Zagorze co znacznie wydłuża czas podróży nawet do 6 godzin (około 225 km). Powrót do stolicy z Wielkiego Tyrnowa również pokonaliśmy autobusem. 

Noclegi w Bułagrii: W sezonie zimowym nie ma problemu ze znalezieniem miejsca w hostelach. Zarówno w stolicy, jak i w Płowdiw i Wielkim Tyrnowie noclegu szukaliśmy na miejscu i często spaliśmy sami w wieloosobowych salach. Dotyczy to środka tygodnia, w weekendy może być trochę ciaśniej i drożej. Tak samo w szczycie sezonu letniego. Cena jak najbardziej do zaakceptowania (około 30-40 pln za łóżko plus często w cenie obfite śniadanie). Polecam zatrzymać się w Sofii w TYM hostelu, w Płowdiw natomiast warto spać TU, a w Wielkim Tyrnowie zajrzeć w TO miejsce.


Komentarze

  1. Czytanie tego bloga to sama przyjemność :) Warto się tu zatrzymać, choćby na chwilę. Pozdrowienia

    OdpowiedzUsuń
  2. W Sofii na prawdę jest co zwiedzać. Mają Bułgarzy ciekawą architekturę. Polecam zobaczyć Uniwersytet w Sofii, czytałem na https://slonecznybrzeg.pl/ nim dzisiaj rano.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli przygotowujecie się na wakacje w Bułgarii, to powinniście zwrócić informacje na kilka ważnych kwestii. Warto też wcześniej sprawdzić jakieś atrakcje turystyczne, aby wiedzieć, co zwiedzać. Na stronie https://relaksuj.pl/ile-trwa-lot-z-polski-do-bulgarii/ zwróćcie uwagę na informacje dotyczące trwania lotu z Polski.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Camino Portugalskie (Fatima - Santiago de Compostela) - relacja, trasa, informacje

Camino Portugalskie (Fatima - Santiago de Compostela) - relacja, trasa, informacje Po Camino del Norte w 2015 roku przyszedł czas na kolejną wędrówkę drogą św. Jakuba. Tym razem padło na Camino Portugalskie. Start w Fatimie, koniec w Santiago de Compostela. Razem ponad 550 kilometrów drogi. Relacja, zdjęcia i trochę informacji na blogu. Zachęcam i polecam bardzo!

Okolice Alesund - szlaki piesze, co robić, atrakcje

Okolice Alesund - szlaki piesze, co robić, atrakcje Miasto Alesund zachwyca. Piękno norweskiej przyrody najlepiej poznać wędrując z plecakiem po okolicznych górach, fiordach i dolinach. Jest na co popatrzeć, bo krajobrazy są obłędne. Co robić przez kilka dni w okolicy Alesund? Gdzie się wybrać, co zobaczyć? Oraz atrakcje regionu w poście poniżej!

Z plecakiem po Norwegii - okolice Molde i Romsdalseggen. Co robić w okolicy?

Z plecakiem po Norwegii - okolice Molde i Romsdalseggen. Co robić w okolicy? Do Norwegii wracam bardzo chętnie, a to z kilku powodów. Przede wszystkim doskonałe połączenia lotnicze z Polski za bardzo małe pieniądze, ale głównie z powodu obłędnych krajobrazów. W tym roku padło na Molde i piękny region More og Romsdal. Lecąc nawet na kilka dni można dobrze zaplanować czas i odbyć krótką wędrówkę po okolicy. Oto moja propozycja trasy.

Szlaki piesze na wyspie. Co robić? Atrakcje Malty

Szlaki piesze na wyspie. Co robić? Atrakcje Malty Malta jest idealnym miejscem na rodzinny wypad. Bardzo dobrze rozwinięta sieć hoteli, połączeń autobusowych oraz mnóstwo atrakcji (również piaszczyste plaże, co jest na Malcie rzadkością!) powoduje, że spotkamy tam masę turystów. Malta oferuje również piękne trasy do pieszych wędrówek. Gdzie się wybrać mając kilka dni do wykorzystania na Malcie?