Przejdź do głównej zawartości

PORADNIK

Część pierwsza - podróże samolotem / tanie latanie

Początki latania


Mój pierwszy lot samolotem odbyłem na początku lutego 2011 roku. Wybrałem się dosłownie na kilka godzin do Londynu. Pamiętam jak od dłuższego czasu chodziła po mojej głowie myśl, aby pierwszy raz polecieć samolotem. I tak przyszedł pewien grudniowy dzień 2010 roku, kiedy kupiłem bilety lotnicze. Spełniło się jedno z moich małych marzeń.

Nie, nie, samolotem to nie, bo za drogo jak na taką przyjemność... prawda, nieprawda? Oczywiście, że nieprawda i każdy ktokolwiek raz leciał z tanimi liniami może to potwierdzić. Niestety trzeba umieć wyszukać tanie bilety. Jeśli tylko wiemy już, że na przykład chcemy lecieć do Hiszpanii, to musimy odpowiednio wcześnie zacząć zaglądać na strony internetowe przewoźników.

Kiedy szukać biletów?

Nie możemy dzień, dwa, a nawet tydzień, bo wtedy faktycznie nasze latanie do tanich nie będzie należeć. Promocje najczęściej pojawiają się na miesiąc (dwa), półtora przed odlotem i wtedy jest to najodpowiedniejszy moment. Nie jest to regułą. Tanie bilety możemy znaleźć też pół roku przed wylotem. Z doświadczenia mogę jeszcze wspomnieć, że najlepiej nic nie planować, bo czy zrezygnujemy, mając wolny czas, z Malty, Krety, Rodos, Kos za naprawdę niewielkie pieniądze? Widzimy okazję, szybko kupujemy bilety i lecimy. Osobiście większość z moich wycieczek lotniczych odbyła się na zasadzie... Oooo spójrz!!!! tanie loty!!!! Lecę i tyle. Chciałem na Rodos, Kos... a pojawiłem się w Salonikach.. ahhhh. W końcu to tanie latanie.

Gdzie szukać biletów?

Osobiście polecam samemu szukać na stronach przewoźników. Warte uwagi są także portale zajmujące się wyszukiwaniem promocyjnych cen biletów. Do najpopularniejszych należą: Fly4freeMleczne podróżeLoter.


Jak latać?


Tanie linie na wszystkim chcą zarobić, dlatego nawet na dwutygodniowe wakacje śmiało możemy wybrać się tylko z bagażem podręcznym. Dodatkowy bagaż kosztuje i to sporo. Unikamy też wszystkich usług dodatkowych. Zależy nam na tanim lataniu, więc rezygnujemy na przykład z pierwszeństwa wejścia na pokład, czy większej przestrzeni na nogi.

Jak kupić bilet lotniczy?


Tu będzie nam potrzebna karta kredytowa. Możemy także dokonać transakcji robiąc przelew bankowy. Należy jednak pamiętać, że niektóre linie lotnicze, na przykład irlandzki Ryanair, nie dają nam takiej możliwości.

I co dalej?


Mamy już kupiony bilet. Na naszego maila (podanego w czasie dokonywania rezerwacji) przyjdzie potwierdzenie zakupu. W niektórych przypadkach przed zabukowaniem lotu należy utworzyć własne konto na stronie przewoźnika podając swój mail i hasło. Następnie czeka nas wydrukowanie karty pokładowej (jeśli lecimy tanimi liniami). Tutaj logujemy się na nasze konto, albo w odpowiedniej rubryce na stronie przewoźnika podajemy nasz mail i kierunek podróży. Robimy szybką odprawę online i jesteśmy właścicielami kart pokładowych.  Jeżeli lecimy tradycyjną linią, na przykład polskim LOTem, nie musimy się martwić o to, czy mamy tusz w drukarce. Tu wystarczy już tylko wziąć ze sobą paszporty, dowody osobiste i udać się w dniu wylotu na lotnisko.



Co to znaczy tanio latać?

300 pln za bilet, 400, 500 w dwie strony (cały czas chcemy do Hiszpanii)? Nie, zdecydowanie mniej. W wakacje trudno o ceny przekroju 150, 200, ale jak już zdecydujemy się na przykład na czerwiec lub bardzo przyjemny wrzesień, to z dużym prawdopodobieństwem przyjdzie nam zapłacić wspomniane 150-200 pln za lot w dwie strony z dowolnego lotniska w Polsce. Na dzień dzisiejszy (24.08.12) Ryanair oferuje na przykład loty do hiszpańskiej Girony za około 150 pln RT (return ticket) z Bydgoszczy. Jest to cena jak najbardziej atrakcyjna.

Skandynawskie kierunki są w bardzo atrakcyjnych cenach. Tu przyjdzie nam zapłacić już od kilkudziesięciu złotych za lot (34 pln najtańszy bilet w WizzAir). Jeszcze parę lat temu z łatwością można było kupić bilet nawet za kilka złotych. Tak dobre czasy już się jednak skończyły. Obecnie, aby zaoszczędzić jak najwięcej na biletach, warto wykupić sobie specjalne konto Wizz Discount Club (130 pln/rok). Bez niego przyjdzie nam zapłacić dużo drożej za każdy lot, więc warto pomyśleć o nim, szczególnie gdy ktoś często lata.

Bardzo mało zapłacimy także za bilet, gdy do danego miejsca polecimy z przesiadką, niż na przykład bezpośrednio z Polski do Hiszpanii. Oczywiście każda podróż, która wymaga przesiadek, powoduje pewne komplikacje. Dla osób, które zabierają bagaż rejestrowany są to dodatkowe koszty, bardzo często przewyższające kilkakrotnie cenę biletu.

Aktualizacja 8.04.2014

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Camino Portugalskie (Fatima - Santiago de Compostela) - relacja, trasa, informacje

Camino Portugalskie (Fatima - Santiago de Compostela) - relacja, trasa, informacje Po Camino del Norte w 2015 roku przyszedł czas na kolejną wędrówkę drogą św. Jakuba. Tym razem padło na Camino Portugalskie. Start w Fatimie, koniec w Santiago de Compostela. Razem ponad 550 kilometrów drogi. Relacja, zdjęcia i trochę informacji na blogu. Zachęcam i polecam bardzo!

Bułgaria na weekend, gdzie jechać, co zobaczyć. Sofia i okolice

Bułgaria na weekend, gdzie jechać, co zobaczyć. Sofia i okolice Naszą już coroczną tradycją jest odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych w Europie. W 2016 i w 2017 roku byliśmy w Rumunii. Poczuliśmy klimat Świąt między innymi w Braszowie, Sybinie i Timisoarze. W tym roku padło na Bułgarię! Ponownie wróciliśmy zachwyceni tą część Europy. Jest pięknie, tanio i bezpiecznie. Zapraszam na krótki post z zimowego wypadu do tego fantastycznego kraju!

Okolice Alesund - szlaki piesze, co robić, atrakcje

Okolice Alesund - szlaki piesze, co robić, atrakcje Miasto Alesund zachwyca. Piękno norweskiej przyrody najlepiej poznać wędrując z plecakiem po okolicznych górach, fiordach i dolinach. Jest na co popatrzeć, bo krajobrazy są obłędne. Co robić przez kilka dni w okolicy Alesund? Gdzie się wybrać, co zobaczyć? Oraz atrakcje regionu w poście poniżej!

Z plecakiem po Norwegii - okolice Molde i Romsdalseggen. Co robić w okolicy?

Z plecakiem po Norwegii - okolice Molde i Romsdalseggen. Co robić w okolicy? Do Norwegii wracam bardzo chętnie, a to z kilku powodów. Przede wszystkim doskonałe połączenia lotnicze z Polski za bardzo małe pieniądze, ale głównie z powodu obłędnych krajobrazów. W tym roku padło na Molde i piękny region More og Romsdal. Lecąc nawet na kilka dni można dobrze zaplanować czas i odbyć krótką wędrówkę po okolicy. Oto moja propozycja trasy.

Szlaki piesze na wyspie. Co robić? Atrakcje Malty

Szlaki piesze na wyspie. Co robić? Atrakcje Malty Malta jest idealnym miejscem na rodzinny wypad. Bardzo dobrze rozwinięta sieć hoteli, połączeń autobusowych oraz mnóstwo atrakcji (również piaszczyste plaże, co jest na Malcie rzadkością!) powoduje, że spotkamy tam masę turystów. Malta oferuje również piękne trasy do pieszych wędrówek. Gdzie się wybrać mając kilka dni do wykorzystania na Malcie?