Naddniestrze - informacje praktyczne, co warto zobaczyć
Według zachodnich mediów Naddniestrze to samozwańcza, separatystyczna republika, gdzie bez problemu można kupić kałasza, a ludziom wycinają nerki na ulicy. W rzeczywistości to bardzo spokojne quasi państwo, gdzie życie nie różni się znacząco w porównaniu do innych krajów Europy. Ludzie mają te same problemy dnia codziennego co w bogatej, ociekającej przepychem Europie Zachodniej. Zapraszam do Naddniestrza!
Centrum Tyraspola. Pomnik Chwały Wojennej
Budynek dworca kolejowego - z tego miejsca zaczynamy naszą krótką przygodę z Naddniestrzem!
Co warto zobaczyć w Naddniestrzu? Atrakcje, informacje praktyczne! Tyraspol. Jaka jest stolica Naddniestrza? Nie spotkamy tu zorganizowanych wycieczek zagranicznych turystów z aparatami. Atrakcji turystycznych też jest niewiele, powiedziałbym, ze w sumie nie ma żadnej. Miasto na kilka godzin. A jednak chce się tu zostać dłużej, chłonąc atmosferę tego miasta, spacerując, zapuszczając się w głąb. Ulice noszą nazwy Ojców Ideologii Lenina, a na mieście wiszą billboardy przypominające o 20 letniej historii tego państwa i nakazujące byciem dumnym obywatelem :)
Dworzec kolejowy w Tyraspolu
Tyraspol!
Za Rodzinę!
Główna ulica w Tyraspolu
Blokowisko w Tyraspolu
Zielony rynek w Tyraspolu
Budynek Parlamentu w Tyraspolu
Pomnik Chwały Wojennej – poległych w wojnie o niepodległość Naddniestrza
Rozkład jazdy busików relacji Tyraspol - Kickany
Przystanek na drugim brzegu Dniestru. Stąd odjeżdżają busy w kierunku wsi Kickany
Z przystanku na drugim brzegu Dniestru dojeżdżamy za niecałe 5 rubli naddniestrzańskich, czyli za nieco ponad 1 złotego, do pobliskiej wsi Kickany. Znajduje się tam piękny zespół męskiego klasztoru prawosławnego z wieżą widokową na dzwonnicy, na którą można wejść za darmo. Jeśli drzwi są zamknięte do niej, poproście panią, która obok sprzedaje dewocjonalia. Bez problemu wam otworzy, a warto! Później leniwie spacerujemy po wiosce. W oddali słychać szczekanie psów i pianie kogutów. Widać ogromną biedę. Na nasz widok wędrowców z plecakami ludzie się uśmiechają i chyba nie do końca rozumieją po co my tu właściwie przyjechaliśmy...
"Nie bójcie się Boga" - krzyczy babuszka z lewej
Miejscowy sklep w Kickanach
Teren może i mało atrakcyjny, ale uwierzcie mi, że warto się przejść brzegiem Dniestru!
Bendery - okolice dworca kolejowego
Dom Kultury w Benderach
Ruiny fabryki kajaków i pomnik ofiar holocaustu w Benderach
Dawna przystań kajakowa w Benderach
Następnie wsiadamy w trolejbus i za 3 ruble, czyli około 80 groszy jedziemy do Bendery. Czas w końcu na największą atrakcję całego Naddniestrza, czyli twierdzę osmańską z XVI wieku. Podchodzimy do bramy i na naszej drodze stoi już babuszka. 50 rubli wstęp! - woła. Ale my Polaki, nie Germańce! To 25! - odpowiada :) Wschód jest piękny.
Twierdza turecka w Benderach
Między Tyraspolem a Benderami jeżdżą trolejbusy linii 19. Koszt przejazdu to 3 ruble naddniestrzańskie. Częstotliwość odjazdów to około 15-20 minut.
Co zobaczyć w Benderach mając na miejscu kilka godzin? Po pierwsze Twierdzę Turecką, po drugie budynek dworca autobusowego plus stołówkę i po trzecie wesołe miasteczko! Bendery to obowiązkowy punkt zwiedzania Naddniestrza. Warto przejść się także w okolice dworca kolejowego oraz na plac pod domem kultury.
Ten posiłek kosztował mnie w przeliczeniu około 6 PLN
Poczekalnia na dworcu w Benderach
Schemat komunikacji autobusowej na dworcu w Benderach
Wnętrze dworca autobusowego w Benderach
Pomnik żony marynarza w odeskim porcie
Wizyta w Naddniestrzu to dobry wybór dla wszystkich, którzy są zainteresowani krajami byłego Związku Radzieckiego. To ciekawy kierunek podróży!
Informacje praktyczne:
Dojazd:
Najtaniej wyjdzie nam lot do Odessy tanimi liniami lotniczymi. Ryanair i Wizzair oferuje sporo lotów z lotnisk regionalnych w Polsce. Cena już od kilkudziesięciu złotych za lot. Następnie bardzo szybko i wygodnie dostaniemy się do stolicy Naddniestrza Tyraspolu pociągiem kolei mołdawskich. Poza sezonem pociąg kursuje tylko w piątki, soboty i niedziele. W wakacje codziennie. Koszt biletu to około 35 pln w przeliczeniu z hrywien ukraińskich.
Przekraczanie granicy:
Nie ma najmniejszego problemu. Wszystko odbywa się bardzo sprawnie. Jeśli do Naddniestrza wybierzemy się pociągiem, to czeka nas kontrola graniczna na dworcu kolejowym w Tyraspolu. Po odpowiedzi na kilka pytań dotyczących celu i miejsca podróży, między innymi będzie trzeba podać nazwę hotelu, gdzie zamierzamy nocować, dostaniemy do paszportu karteczkę wjazdową. Drogę powrotną do Odessy pokonywaliśmy marszrutkami przez przejście graniczne Kuchurchan - Pervomays'k. Na granicy znajduje się sklep Sheriff, gdzie możemy zaopatrzyć się w jedzenie. Są też kantory i przystanek z marszrutkami do Odessy. Większość kursuje do pierwszego ronda w Odessie z Dwoma Kolumnami. Przed planowaną podróżą warto sprawdzić aktualne wytyczne dla przyjeżdżających do Naddniestrza turystów. Obecnie możemy przebywać na terytorium Naddniestrza do 10 dni.
Noclegi:
Polecam zatrzymać się w Old Tiraspol Hostel. Przyzwoite ceny, wspaniały gospodarz i blisko centrum.
Bezpieczeństwo:
W Naddniestrzu ani przez chwilę nie czuliśmy się zagrożeni jakąkolwiek sytuacją. Przestępczość w stolicy jest niska. Bez problemu można spacerować w nocy po mieście nie martwiąc się o kradzieże czy rozboje.
Niesamowite zdjęcia i wspaniałe miejsca. Pozdrawiamy!
OdpowiedzUsuńJa jestem niesamowicie zadowolony bo skorzystałem nie dawno temu z Szczury Warszawa .Ta firma naprawdę jest bardzo profesjonalna.
OdpowiedzUsuńNa pewno na tym blogu zostanę. Z tego blogu dowiem się bardzo dużo ciekawych rzeczy.
OdpowiedzUsuńWczoraj znajomy powiedział mi o tym blogu. Na tym blogu zostanie na dłużej.
OdpowiedzUsuń