Przejdź do głównej zawartości

Naddniestrze - informacje praktyczne, co warto zobaczyć

Naddniestrze - informacje praktyczne, co warto zobaczyć


Według zachodnich mediów Naddniestrze to samozwańcza, separatystyczna republika, gdzie bez problemu można kupić kałasza, a ludziom wycinają nerki na ulicy. W rzeczywistości to bardzo spokojne quasi państwo, gdzie życie nie różni się znacząco w porównaniu do innych krajów Europy. Ludzie mają te same problemy dnia codziennego co w bogatej, ociekającej przepychem Europie Zachodniej. Zapraszam do Naddniestrza!

Centrum Tyraspola. Pomnik Chwały Wojennej

Budynek dworca kolejowego - z tego miejsca zaczynamy naszą krótką przygodę z Naddniestrzem!


Co warto zobaczyć w Naddniestrzu? Atrakcje, informacje praktyczne! Tyraspol. Jaka jest stolica Naddniestrza? Nie spotkamy tu zorganizowanych wycieczek zagranicznych turystów z aparatami. Atrakcji turystycznych też jest niewiele, powiedziałbym, ze w sumie nie ma żadnej. Miasto na kilka godzin. A jednak chce się tu zostać dłużej, chłonąc atmosferę tego miasta, spacerując, zapuszczając się w głąb. Ulice noszą nazwy Ojców Ideologii Lenina, a na mieście wiszą billboardy przypominające o 20 letniej historii tego państwa i nakazujące byciem dumnym obywatelem :)

Dworzec kolejowy w Tyraspolu


Tyraspol!


Za Rodzinę!

Główna ulica w Tyraspolu 

Blokowisko w Tyraspolu


Zielony rynek w Tyraspolu

Budynek Parlamentu w Tyraspolu

Pomnik Chwały Wojennej – poległych w wojnie o niepodległość Naddniestrza


Rozkład jazdy busików relacji Tyraspol - Kickany

Przystanek na drugim brzegu Dniestru. Stąd odjeżdżają busy w kierunku wsi Kickany

Z przystanku na drugim brzegu Dniestru dojeżdżamy za niecałe 5 rubli naddniestrzańskich, czyli za nieco ponad 1 złotego, do pobliskiej wsi Kickany. Znajduje się tam piękny zespół męskiego klasztoru prawosławnego z wieżą widokową na dzwonnicy, na którą można wejść za darmo. Jeśli drzwi są zamknięte do niej, poproście panią, która obok sprzedaje dewocjonalia. Bez problemu wam otworzy, a warto! Później leniwie spacerujemy po wiosce. W oddali słychać szczekanie psów i pianie kogutów. Widać ogromną biedę. Na nasz widok wędrowców z plecakami ludzie się uśmiechają i chyba nie do końca rozumieją po co my tu właściwie przyjechaliśmy... 









"Nie bójcie się Boga" - krzyczy babuszka z lewej

Miejscowy sklep w Kickanach


Teren może i mało atrakcyjny, ale uwierzcie mi, że warto się przejść brzegiem Dniestru!


Bendery - okolice dworca kolejowego 

Dom Kultury w Benderach


Ruiny fabryki kajaków i pomnik ofiar holocaustu w Benderach

Dawna przystań kajakowa w Benderach


Następnie wsiadamy w trolejbus i za 3 ruble, czyli około 80 groszy jedziemy do Bendery. Czas w końcu na największą atrakcję całego Naddniestrza, czyli twierdzę osmańską z XVI wieku. Podchodzimy do bramy i na naszej drodze stoi już babuszka. 50 rubli wstęp! - woła. Ale my Polaki, nie Germańce! To 25!  - odpowiada :) Wschód jest piękny.

Twierdza turecka w Benderach









Między Tyraspolem a Benderami jeżdżą trolejbusy linii 19. Koszt przejazdu to 3 ruble naddniestrzańskie. Częstotliwość odjazdów to około 15-20 minut.







Co zobaczyć w Benderach mając na miejscu kilka godzin? Po pierwsze Twierdzę Turecką, po drugie budynek dworca autobusowego plus stołówkę i po trzecie wesołe miasteczko! Bendery to obowiązkowy punkt zwiedzania Naddniestrza. Warto przejść się także w okolice dworca kolejowego oraz na plac pod domem kultury. 



Ten posiłek kosztował mnie w przeliczeniu około 6 PLN




Poczekalnia na dworcu w Benderach 

Schemat komunikacji autobusowej na dworcu w Benderach


Wnętrze dworca autobusowego w Benderach

Pomnik żony marynarza w odeskim porcie


Wizyta w Naddniestrzu to dobry wybór dla wszystkich, którzy są zainteresowani krajami byłego Związku Radzieckiego. To ciekawy kierunek podróży!

Informacje praktyczne:

Dojazd: 
Najtaniej wyjdzie nam lot do Odessy tanimi liniami lotniczymi. Ryanair i Wizzair oferuje sporo lotów z lotnisk regionalnych w Polsce. Cena już od kilkudziesięciu złotych za lot. Następnie bardzo szybko i wygodnie dostaniemy się do stolicy Naddniestrza Tyraspolu pociągiem kolei mołdawskich. Poza sezonem pociąg kursuje tylko w piątki, soboty i niedziele. W wakacje codziennie. Koszt biletu to około 35 pln w przeliczeniu z hrywien ukraińskich.

Przekraczanie granicy:
Nie ma najmniejszego problemu. Wszystko odbywa się bardzo sprawnie. Jeśli do Naddniestrza wybierzemy się pociągiem, to czeka nas kontrola graniczna na dworcu kolejowym w Tyraspolu. Po odpowiedzi na kilka pytań dotyczących celu i miejsca podróży, między innymi będzie trzeba podać nazwę hotelu, gdzie zamierzamy nocować, dostaniemy do paszportu karteczkę wjazdową. Drogę powrotną do Odessy pokonywaliśmy marszrutkami przez przejście graniczne Kuchurchan - Pervomays'k. Na granicy znajduje się sklep Sheriff, gdzie możemy zaopatrzyć się w jedzenie. Są też kantory i przystanek z marszrutkami do Odessy. Większość kursuje do pierwszego ronda w Odessie z Dwoma Kolumnami. Przed planowaną podróżą warto sprawdzić aktualne wytyczne dla przyjeżdżających do Naddniestrza turystów. Obecnie możemy przebywać na terytorium Naddniestrza do 10 dni.

Noclegi: 
Polecam zatrzymać się w Old Tiraspol Hostel. Przyzwoite ceny, wspaniały gospodarz i blisko centrum. 

Bezpieczeństwo: 
W Naddniestrzu ani przez chwilę nie czuliśmy się zagrożeni jakąkolwiek sytuacją. Przestępczość w stolicy jest niska. Bez problemu można spacerować w nocy po mieście nie martwiąc się o kradzieże czy rozboje.




Komentarze

  1. Niesamowite zdjęcia i wspaniałe miejsca. Pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja jestem niesamowicie zadowolony bo skorzystałem nie dawno temu z Szczury Warszawa .Ta firma naprawdę jest bardzo profesjonalna.

    OdpowiedzUsuń
  3. Na pewno na tym blogu zostanę. Z tego blogu dowiem się bardzo dużo ciekawych rzeczy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wczoraj znajomy powiedział mi o tym blogu. Na tym blogu zostanie na dłużej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Camino Portugalskie (Fatima - Santiago de Compostela) - relacja, trasa, informacje

Camino Portugalskie (Fatima - Santiago de Compostela) - relacja, trasa, informacje Po Camino del Norte w 2015 roku przyszedł czas na kolejną wędrówkę drogą św. Jakuba. Tym razem padło na Camino Portugalskie. Start w Fatimie, koniec w Santiago de Compostela. Razem ponad 550 kilometrów drogi. Relacja, zdjęcia i trochę informacji na blogu. Zachęcam i polecam bardzo!

Bułgaria na weekend, gdzie jechać, co zobaczyć. Sofia i okolice

Bułgaria na weekend, gdzie jechać, co zobaczyć. Sofia i okolice Naszą już coroczną tradycją jest odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych w Europie. W 2016 i w 2017 roku byliśmy w Rumunii. Poczuliśmy klimat Świąt między innymi w Braszowie, Sybinie i Timisoarze. W tym roku padło na Bułgarię! Ponownie wróciliśmy zachwyceni tą część Europy. Jest pięknie, tanio i bezpiecznie. Zapraszam na krótki post z zimowego wypadu do tego fantastycznego kraju!

Okolice Alesund - szlaki piesze, co robić, atrakcje

Okolice Alesund - szlaki piesze, co robić, atrakcje Miasto Alesund zachwyca. Piękno norweskiej przyrody najlepiej poznać wędrując z plecakiem po okolicznych górach, fiordach i dolinach. Jest na co popatrzeć, bo krajobrazy są obłędne. Co robić przez kilka dni w okolicy Alesund? Gdzie się wybrać, co zobaczyć? Oraz atrakcje regionu w poście poniżej!

Z plecakiem po Norwegii - okolice Molde i Romsdalseggen. Co robić w okolicy?

Z plecakiem po Norwegii - okolice Molde i Romsdalseggen. Co robić w okolicy? Do Norwegii wracam bardzo chętnie, a to z kilku powodów. Przede wszystkim doskonałe połączenia lotnicze z Polski za bardzo małe pieniądze, ale głównie z powodu obłędnych krajobrazów. W tym roku padło na Molde i piękny region More og Romsdal. Lecąc nawet na kilka dni można dobrze zaplanować czas i odbyć krótką wędrówkę po okolicy. Oto moja propozycja trasy.

Szlaki piesze na wyspie. Co robić? Atrakcje Malty

Szlaki piesze na wyspie. Co robić? Atrakcje Malty Malta jest idealnym miejscem na rodzinny wypad. Bardzo dobrze rozwinięta sieć hoteli, połączeń autobusowych oraz mnóstwo atrakcji (również piaszczyste plaże, co jest na Malcie rzadkością!) powoduje, że spotkamy tam masę turystów. Malta oferuje również piękne trasy do pieszych wędrówek. Gdzie się wybrać mając kilka dni do wykorzystania na Malcie?