Przejdź do głównej zawartości

Urzekająca Praga - relacja, co warto zobaczyć

Urzekająca Praga - relacja, co warto zobaczyć

Stolica Czech to bardzo popularny kierunek wśród wypadów na weekend. Muszę przyznać, że Praga osobiście mnie urzekła i jak do tej pory to najpiękniejsze miasto w jakim byłem. Wszystko byłoby pięknie, gdyby tylko nie te ogromne tłumy... Jaka jest Praga i co warto zobaczyć?


Praga to prawy i lewy brzeg Wełtawy. To przede wszystkim Stare Miasto, Wyszehrad oraz Hradczany i Mała Strana. Nie będę opisywał kolejnych zabytków i proponował najlepszej trasy zwiedzania, bo uważam, że najlepiej miasta zwiedza się bez większych planów. Zapraszam do zdjęć!




Praski zegar astronomiczny


Pierwszego dnia odkrywałem prawy brzeg. Stare Miasto, dawna dzielnica żydowska Józefów oraz Nowe Miasto wraz z Placem Wacława.




Uliczkami Starego Miasta






Stary Cmentarz Żydowski


Czeska filharmonia - Rudolfinum


Plac Wacława










Nowoczesność



Praskie tramwaje. Takich składów w Polsce już trudno szukać. Co ciekawe w Pradze większość pojazdów to stare Tatra T3.




W Pradze

Drugi dzień to Wyszehrad. Warto tutaj dodać, że w to miejsce, a jest naprawdę warte zobaczenia, nie docierają takie tłumy jak na Stare Miasto, Hradczany, czy Most Karola. 


Bazylika św. Piotra i Pawła




Wełtawa










Mała Strana






Wzgórze Petrin





Praskie ogrody zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Jest ich mnóstwo na lewym brzegu. Część jest tak schowana, że trudno je odnaleźć, ale jak już znajdziemy się w nich, to urzekają swoją pięknością. 




Katedra św. Wita na Hradczanach 







Uliczka Nowy Świat, równie piękna co Złota. Jedyną różnicą jest to, że nie ma na niej tłumów, a wstęp jest bezpłatny.






Czeski pub



Zakupy spożywcze robiliśmy w Billi, Lidlu oraz Tesco. Ceny troszkę wyższe od tych w Polsce. Na zdjęciu powyżej wyjście z Tesco.





Tokio? Nie, jesteśmy cały czas w Czechach. Jak widać Japończycy uwielbiają zwiedzać Europę, szczególnie upatrzyli sobie duże miasta. Są dosłownie wszędzie. Wielka masa ludzi. Praga - punkt obowiązkowy.




Katedra św. Wita - główny kościół Pragi i Czech, widok z Ogrodu Królewskiego










Mało odwiedzana jest leżąca w samym sercu Pragi Wyspa Kampa. To na niej możemy zobaczyć ścianę Johna Lennona, wielkiego bobasa oraz mostek zakochanych. Warto tam zajrzeć.







                             


Praga nocą robi wrażenie - widok na Hradczany oraz Most Karola

Tłumy nawet późnym wieczorem, jedynie wcześnie rano na moście jest pusto



Gdzie spać?

Najlepsza opcja to tani hostel i sala wieloosobowa. Ja spałem w Hostelu Emma. Warunki całkiem przyzwoite, za noc w maju - 8 euro. Troszkę taniej (6 euro) zapłacimy w Chili Hostel. Moim zdaniem nie ma co wydawać więcej pieniędzy na spanie, bo i tak spędzamy tam niewiele czasu. No i liczy się szlachetna idea, bo po co płacić za coś więcej, jak można mniej. Chyba nie na tym życie polega, aby celowo wybierać droższe opcje, gdy w innym miejscu spanie dostaniemy za mniej.







Gdzie zjeść?

Ceny zależą od tego, gdzie zjemy. Na rynku będzie kilkakrotnie drożej, niż gdy odejdziemy trochę w boczną ulicę. Najtaniej będzie w miejscach z dala od Mostu Karola i innych atrakcji, gdzie przewija się mnóstwo bogatych Niemców i Japończyków. Warta polecenia jest restauracja V Cipu (Michalska 25). Za danie z zupą i piwem zapłaciłem 200 koron. Odkryciem był natomiast bar bistro na ulicy Jindrisska. Ceny obiadu (solidna porcja) składającego się z mięsa, knedlików i kapusty zaczynają się od 60-80 koron. Zestaw z piciem znajdziemy za 100 koron. Wybór dań jest bardzo duży. Tanio, smacznie. Polecam!!


Jaka pamiątka?

Sam zaopatrzyłem się w najbardziej znany likier ziołowy jakim jest czeska Beherovka. Trzeba dobrze rozejrzeć się, bo ceny sporo się różnią. Sam kupiłem za 129 koron czeskich (promocja w Billi), gdy na przykład ta sama pojemność w Tesco to ok. 170, a w sklepie (u Azjatów) od 189 do aż 250 koron. Rekord padł przy moście Karola. Cena to uwaga... 390 koron! Niesamowite, jak skubie się zachodnich turystów.

Idealne miasto na weekendowy wypad z rodziną, albo z ukochaną osobą. Wiele pięknych miejsc do zobaczenia. 

Komentarze

  1. Praga nocą- magia :)
    pozdro

    OdpowiedzUsuń
  2. Praga na weekend to za mało...min tydzień :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak!
      Tym bardziej, że ciekawych ofert hostelowych już nie brakuje i można znaleźć całkiem niedrogi nocleg blisko centrum.

      Usuń
  3. Co to za bistro na jindrisskiej? Szukam po internetach i znaleźć nie mogę :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tutaj: https://www.google.pl/maps/@50.0843548,14.4289756,3a,75y,93.51h,80.43t/data=!3m6!1e1!3m4!1s5Iyubp-ZymcZO79DK_4RIA!2e0!7i13312!8i6656

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Camino Portugalskie (Fatima - Santiago de Compostela) - relacja, trasa, informacje

Camino Portugalskie (Fatima - Santiago de Compostela) - relacja, trasa, informacje Po Camino del Norte w 2015 roku przyszedł czas na kolejną wędrówkę drogą św. Jakuba. Tym razem padło na Camino Portugalskie. Start w Fatimie, koniec w Santiago de Compostela. Razem ponad 550 kilometrów drogi. Relacja, zdjęcia i trochę informacji na blogu. Zachęcam i polecam bardzo!

Bułgaria na weekend, gdzie jechać, co zobaczyć. Sofia i okolice

Bułgaria na weekend, gdzie jechać, co zobaczyć. Sofia i okolice Naszą już coroczną tradycją jest odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych w Europie. W 2016 i w 2017 roku byliśmy w Rumunii. Poczuliśmy klimat Świąt między innymi w Braszowie, Sybinie i Timisoarze. W tym roku padło na Bułgarię! Ponownie wróciliśmy zachwyceni tą część Europy. Jest pięknie, tanio i bezpiecznie. Zapraszam na krótki post z zimowego wypadu do tego fantastycznego kraju!

Okolice Alesund - szlaki piesze, co robić, atrakcje

Okolice Alesund - szlaki piesze, co robić, atrakcje Miasto Alesund zachwyca. Piękno norweskiej przyrody najlepiej poznać wędrując z plecakiem po okolicznych górach, fiordach i dolinach. Jest na co popatrzeć, bo krajobrazy są obłędne. Co robić przez kilka dni w okolicy Alesund? Gdzie się wybrać, co zobaczyć? Oraz atrakcje regionu w poście poniżej!

Z plecakiem po Norwegii - okolice Molde i Romsdalseggen. Co robić w okolicy?

Z plecakiem po Norwegii - okolice Molde i Romsdalseggen. Co robić w okolicy? Do Norwegii wracam bardzo chętnie, a to z kilku powodów. Przede wszystkim doskonałe połączenia lotnicze z Polski za bardzo małe pieniądze, ale głównie z powodu obłędnych krajobrazów. W tym roku padło na Molde i piękny region More og Romsdal. Lecąc nawet na kilka dni można dobrze zaplanować czas i odbyć krótką wędrówkę po okolicy. Oto moja propozycja trasy.

Szlaki piesze na wyspie. Co robić? Atrakcje Malty

Szlaki piesze na wyspie. Co robić? Atrakcje Malty Malta jest idealnym miejscem na rodzinny wypad. Bardzo dobrze rozwinięta sieć hoteli, połączeń autobusowych oraz mnóstwo atrakcji (również piaszczyste plaże, co jest na Malcie rzadkością!) powoduje, że spotkamy tam masę turystów. Malta oferuje również piękne trasy do pieszych wędrówek. Gdzie się wybrać mając kilka dni do wykorzystania na Malcie?