Przejdź do głównej zawartości

Wilno w 12 godzin - relacja, co zwiedzić, zobaczyć, atrakcje miasta

Wilno w 12 godzin - relacja, co zwiedzić, zobaczyć, atrakcje miasta


W ten październikowy dzień wybrałem się do Wilna. Okazja trafiła się, gdy pojawiły się naprawdę tanie bilety z Warszawy już od 2 pln. Pojechałem za troszkę więcej, bo za 15. Wilno ma swój klimat. To bardzo piękne miasto, które naprawdę polecam zobaczyć. Zapraszam do poczytania relacji z Wilna!


Co robić w Wilnie? 



O 7 rano zatrzymałem się na dworcu autobusowym. Plan był taki. Najpierw udaję się na Cmentarz na Rossie, a później będę cały dzień krążyć po mieście. Cmentarz ten został założony w XIX wieku. Jest to obowiązkowy punkt zwiedzania Wilna. Atmosfera jaka na nim panuje jest bardzo refleksyjna i pełna zadumy. To właśnie Cmentarz na Rossie zapamiętam najdłużej z wyjazdu i warto było przebyć te setki kilometrów, aby móc wędrować wśród takich niesamowitych osobowości. Niepowtarzalne miejsce z pięknymi nagrobkami, rzeźbami i pomnikami.

 "Matka i Serce Syna" - Matka i serce marszałka Józefa Piłsudskiego



Promienie wschodzącego Słońca sprawiały, że atmosfera była bardzo tajemnicza. Na cmentarzu oprócz mnie i służb porządkowych, które zamiatały liście nikogo nie było. Zupełna cisza.






 Władysław Syrokomla - polski poeta epoki romantyzmu





Po cmentarzu ruszyłem na miasto, wcześniej odwiedzając jeszcze miejskie targowisko. Chwilkę pochodziłem po stoiskach, szukając jakiejś piekarni, ale nie znalazłem nic konkretnego. W sklepie też brak pieczywa, a była przecież dopiero 8 rano. Z łatwością natomiast kupimy od babuszek jaja, świeże warzywa i owoce. Warszawa i Wilno to zupełnie dwa inne światy. 


 Ostra Brama w Wilnie

Ostra Brama to symbol miasta. To tutaj znajduje się bardzo ważna dla Litwinów i Polaków kaplica Ostrobramska z cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej.


 Plac Ratuszowy











Ciepły posiłek warto zjeść w barze przy ulicy Szopena 3. Za to danie (cepeliny i zupa) dałem 3,5 euro. Cena znośna, ale najważniejsze, że można smacznie zjeść. Bar znajduje się bardzo blisko dworca autobusowego i kolejowego.



W Wilnie byłem od 7 rano do 22. Ponad 12 godzin intensywnego zwiedzania, ale był czas i na relaks.



Centrum Starego Miasta lśni i jest w bardzo dobrym stanie. Boczne uliczki niestety sporo zaniedbane, ale to dodaje im uroku.






 Pałac Prezydencki


Ulica Zamkowa w Wilnie


Góra Giedymina - widoki bardzo ciekawe, zarówno na Stare Miasto jak i dzielnicę finansową


 Katedra wileńska, a dokładnie Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława w samym sercu Wilna


Reprezentacyjna Aleja Giedymina w Wilnie






Wysyp drapaczy chmur


Na Górę Zamkową wjedziemy kolejką linowo - torową



Droga na Górę Trzech Krzyży. W przeciwieństwie do Góry Giedymina teraz idziemy przez park. Jest stromiej, dłużej, ale i też ciekawiej. Po drodze przechodzimy mostkiem rzekę Wilejkę.




 Schody na Górę Trzykrzyską




 Pomnik Adama Mickiewicza



Kościół św. Anny to prawdziwa perełka późnego gotyku. Warto zatrzymać się przy świątyni, a także wejść do środka i pomodlić się chociaż chwilkę.


Rzeka Wilejka - granica "Republiki" Zarzecza


Postanowiłem zobaczyć także Zarzecze, czyli dzielnicę artystów, a właściwie to "republikę" Zarzecza. Dzielnica ma własny hymn, konstytucję, prezydenta, premiera, ambasadorów oraz konstytucję. Osobiście na mnie nie zrobiła wrażenia. Może po prostu trafiłem na słaby okres w kalendarzu.




Część dzielnicy biznesowej. Porównując do Warszawy, to ta wileńska marne robi wrażenie.





Na zakończenie ostatni już widok z góry Giedymina i nocna panorama Starego Miasta.


Czy Wilno zrobiło na mnie wrażenie? Tak. To piękne miasto. Jeden dzień to wystarczająco dużo czasu, aby zwiedzić litewską stolicę, która nie jest dużym miastem. Jeśli więc szukasz kierunku na mini trip i nie wiesz gdzie się wybrać... ruszaj na Litwę. W październiku pogoda była jeszcze dobra, ale zima przychodzi tam zdecydowanie wcześniej niż do Polski i trwa często aż do końca kwietnia. Jestem ciekaw ilu turystów odwiedza Wilno w sezonie, bo poza nim naprawdę niewielu, w porównaniu do Pragi, gdzie nawet poza sezonem jest masa ludzi z całego świata.

Komentarze

  1. Ten bar na Szopena, który polecasz - byliśmy tam.... lepiej dopłacić trochę i wybrać inne miejsce.... byliśmy w kilku a to przy dworcu było zdecydowanie słabe... :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Camino Portugalskie (Fatima - Santiago de Compostela) - relacja, trasa, informacje

Camino Portugalskie (Fatima - Santiago de Compostela) - relacja, trasa, informacje Po Camino del Norte w 2015 roku przyszedł czas na kolejną wędrówkę drogą św. Jakuba. Tym razem padło na Camino Portugalskie. Start w Fatimie, koniec w Santiago de Compostela. Razem ponad 550 kilometrów drogi. Relacja, zdjęcia i trochę informacji na blogu. Zachęcam i polecam bardzo!

Bułgaria na weekend, gdzie jechać, co zobaczyć. Sofia i okolice

Bułgaria na weekend, gdzie jechać, co zobaczyć. Sofia i okolice Naszą już coroczną tradycją jest odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych w Europie. W 2016 i w 2017 roku byliśmy w Rumunii. Poczuliśmy klimat Świąt między innymi w Braszowie, Sybinie i Timisoarze. W tym roku padło na Bułgarię! Ponownie wróciliśmy zachwyceni tą część Europy. Jest pięknie, tanio i bezpiecznie. Zapraszam na krótki post z zimowego wypadu do tego fantastycznego kraju!

Okolice Alesund - szlaki piesze, co robić, atrakcje

Okolice Alesund - szlaki piesze, co robić, atrakcje Miasto Alesund zachwyca. Piękno norweskiej przyrody najlepiej poznać wędrując z plecakiem po okolicznych górach, fiordach i dolinach. Jest na co popatrzeć, bo krajobrazy są obłędne. Co robić przez kilka dni w okolicy Alesund? Gdzie się wybrać, co zobaczyć? Oraz atrakcje regionu w poście poniżej!

Z plecakiem po Norwegii - okolice Molde i Romsdalseggen. Co robić w okolicy?

Z plecakiem po Norwegii - okolice Molde i Romsdalseggen. Co robić w okolicy? Do Norwegii wracam bardzo chętnie, a to z kilku powodów. Przede wszystkim doskonałe połączenia lotnicze z Polski za bardzo małe pieniądze, ale głównie z powodu obłędnych krajobrazów. W tym roku padło na Molde i piękny region More og Romsdal. Lecąc nawet na kilka dni można dobrze zaplanować czas i odbyć krótką wędrówkę po okolicy. Oto moja propozycja trasy.

Szlaki piesze na wyspie. Co robić? Atrakcje Malty

Szlaki piesze na wyspie. Co robić? Atrakcje Malty Malta jest idealnym miejscem na rodzinny wypad. Bardzo dobrze rozwinięta sieć hoteli, połączeń autobusowych oraz mnóstwo atrakcji (również piaszczyste plaże, co jest na Malcie rzadkością!) powoduje, że spotkamy tam masę turystów. Malta oferuje również piękne trasy do pieszych wędrówek. Gdzie się wybrać mając kilka dni do wykorzystania na Malcie?