Warmia - szlaki piesze, atrakcje, co zobaczyć
Warmia jest niesamowita! Czasami dziwię się, że tak tłumnie jeździmy w Tatry, Bieszczady czy nad morze, gdy cała Polska taka piękna. Każdy miłośnik wędrówek powinien odwiedzić ten kawałek naszego kraju, jakim jest Ziemia Warmińska. Zapraszam do zdjęć!
Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim |
Co warto zobaczyć na Warmii? Atrakcje regionu
Naszą wędrówkę po Warmii rozpoczynamy w Kętrzynie na dworcu PKP. Zwiedzamy katedrę i leniwie spacerujemy po mieście w poszukiwaniu atrakcji tego jak się okazało dość przyjemnego miasta.
Stara synagoga w Kętrzynie
Katedra w Kętrzynie
Krajobraz Warmii
Linia kolejowa Olsztyn - Kętrzyn
Krajobraz polskiej wsi
Zabudowa Świętej Lipki
Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce
To bardzo popularne miejsce pielgrzymowania, dlatego Święta Lipka nazywana jest "Częstochową Północy".
Zamek w Reszlu
Stara zabudowa w Reszlu
Przez lasy i pola...
Warmińskie krzyże przydrożne i kapliczki
Kapliczki i krzyże warmińskie stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu kulturowego Warmii. Początek budowy kapliczek miał związek z kolonizacją tych terenów. Stanowiły one istny drogowskaz dla mieszkańców i punkt modlitewny w okolicy. Nie bez powodów kraina ta nazywana jest "Świętą Warmią".
Bisztynek
Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym
W murach klasztoru znajdziemy także miejsce na nocleg. Warto spędzić tu chociaż jedną noc i rozkoszować się pięknem okolicy. Za nocleg ze śniadaniem i kolacją daliśmy po 50 pln.
W średniowieczu znaleziono tu figurkę Matki Boskiej, która zasłynęła cudami i wzniesiono kaplicę, ale w czasach reformacji kaplica została sprofanowana, a figurka zginęła. Przed rozbiorami Stoczek był najpopularniejszym, po Świętej Lipce, miejscem pielgrzymkowym na Warmii. W latach 1953-1954 przetrzymywano w Stoczku prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od 1957 r. sanktuarium opiekują się księża marianie.
Ogrody przy klasztorze w Stoczku Klasztornym
Lidzbark Warmiński zwany Perłą Warmii to dawna stolica tej krainy. Pięknie położone miasto nad Łyną warte jest zobaczenia. Oprócz zamku znajdziemy tu wiele innych zabytków (między innymi neogotycki ratusz oraz kolegiatę Św. Piotra i Pawła) oraz miejsc rekreacji w otoczeniu czystej przyrody. Wstęp do Zamku Biskupów Warmińskich jest płatny i kosztuje 17 pln.
Zamek biskupów warmińskich wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku należy do najlepiej zachowanych gotyckich zamków w Polsce. Przez kilka lat mieszkał tu i pracował Mikołaj Kopernik. W zamku działa Muzeum Warmińskie.
Być na Warmii i nie odwiedzić Ornety? Błąd! To małe miasteczko jest pełne uroku. Taki trochę zaniedbany klejnot. Orneta prawa miejskie uzyskała już w 1313 roku. W centrum rynku znajduje się murowany z cegły ratusz wybudowany w 1375 roku z najstarszym dzwonem na Warmii, ale to nie wszystkie atrakcje. Najlepiej jednak po prostu oddać się chwili i powłóczyć się po uliczkach. Koniecznie należy odwiedzić klasztor w nieodległym Krośnie.
Oglądana z daleka, Orneta wygląda jak przeniesiona z poprzednich stuleci. Na wzniesieniu ciasno tłoczą się kamieniczki, na niektórych widać ślady murów obronnych. W Ornecie znajduję się także XIV wieczny kościół pw. Jana Chrzciciela, który jest uznawany za najpiękniejszy na Warmii!
Po około 3 km drogi jesteśmy w Krośnie. Znajduje się tu Sanktuarium Maryjne z imponującą barokową fasadą z dwiema wieżami. Po wizycie w Świętej Lipce na pewno zauważalna będzie cisza i spokój jaka tu panuje. Turystów jest tu zdecydowanie mniej co dodaje temu miejscu uroku. Krosno można powiedzieć, że jest w cieniu Świętej Lipki.
Krosno koło Ornety
Komentarze
Prześlij komentarz