Przejdź do głównej zawartości

Podlasie Lubelskie - Szlak Nadbużański


"Tu mieszka szczęście". Cisza, spokój, sielsko, z bogatą historią, na styku kultur. Takie jest Podlasie. Zapraszam do krótkiej relacji z drogi! Odcinek Terespol - Włodawa.

Szlak Nadbużański - relacja

Pieszo polami słoneczników


"Tu jest ta kraina" Cudowne Podlasie Lubelskie. Kontynuujemy wędrówkę nad Bugiem w kierunku Włodawy wschodnimi rubieżami Polski. U źródeł spokojnego życia


Czerwony Szlak Nadbużański z Terespola do Włodawy pozwala poznać nadbużańską przyrodę, krajobraz, miejsca toczonych tu w przeszłości bitew oraz owiane legendami zabytki i  pamiątki przeszłości. Na obszarach tych, które przez stulecia były terenami pogranicza, wytworzyła się mozaika kultur, wyznań i narodowości. To miejsce styku kultury wschodu i zachodu. Na szlaku można podziwiać liczne obiekty dziedzictwa kulturowego, m.in. zabytkowe cerkwie, kościoły, zespoły dworskie. Sanktuaria w  Jabłecznej, Kostomłotach i Kodniu ściągają tłumy wiernych. Obszar ten charakteryzuje się dobrze zachowaną drewnianą zabudową wsi. Zapraszam do zdjęć!

Przydrożne kapliczki

Opuszczone domostwa

Cerkiew św. Nikity Męczennika - Sanktuarium Unitów Podlaskich w Kostomłotach





Czerwonym szlakiem nad Bugiem



Spokój, cisza... po prostu raj










Kodeń na horyzoncie


Kodeń - miejsce pielgrzymek religijnych do jednego z najstarszych sanktuariów maryjnych w Polsce - Sanktuarium Królowej Podlasia.

Kościół Rzymskokatolicki Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej



Klasztor św. Onufrego Jabłeczna

Jabłeczna - warto zobaczyć prawosławny zespół klasztorny z cudowną ikoną św. Onufrego przyniesioną tu przez wody Bugu. Fakt ten wzięto za znak Opatrzności i zbudowano klasztor.








Nadbużanka, czyli droga wojewódzka numer 816

Przydrożne krzyże

Centrum Religijno-Zabytkowe w Hannie


Hanna - warto zobaczyć dawną drewnianą cerkiew unicką zbudowaną w latach 1739-42, cmentarz katolicki i unicki z nagrobkami z końca XIX wieku oraz kamień ze starosłowiańskim napisem na miejscu dawnego cmentarza.




Ponownie nad Bugiem

Pieszo przez wioseczki





Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Dołhobrodach

Dołhobrody - wieś w XVIII w. należała do Radziwiłłów. Warto zobaczyć tu murowany kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1929 r. znajdujący się w miejscu nieistniejącej cerkwi z 1705 roku.


Sielskie krajobrazy

Zespół pałacowy w Różance

Różanka - warto zobaczyć tu pozostałości zespołu pałacowo - parkowego założonego w XVIII wieku. Zachował się park urządzony pierwotnie w stylu francuskim, w połowie XIX w. przerobiony na styl angielski.

Wielka Synagoga we Włodawie

Ulicami Włodawy

Włodawa - warto zobaczyć tu zespół kościelno - klasztorny Paulinów z barakowym kościołem pw. św. Ludwika, barakowe kramy i jatki ("Czworobok"), zespół synagoganalny: późną barkową synagogę ufundowaną przez Czartoryskich w 1764 roku, układ urbanistyczny miasta z XVIII wieku oraz klasycystyczne domy z przełomu XVIII i XIX wieku, cmentarz żydowski (kirkut).

Włodawa - koniec wędrówki


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Camino Portugalskie (Fatima - Santiago de Compostela) - relacja, trasa, informacje

Camino Portugalskie (Fatima - Santiago de Compostela) - relacja, trasa, informacje Po Camino del Norte w 2015 roku przyszedł czas na kolejną wędrówkę drogą św. Jakuba. Tym razem padło na Camino Portugalskie. Start w Fatimie, koniec w Santiago de Compostela. Razem ponad 550 kilometrów drogi. Relacja, zdjęcia i trochę informacji na blogu. Zachęcam i polecam bardzo!

Bułgaria na weekend, gdzie jechać, co zobaczyć. Sofia i okolice

Bułgaria na weekend, gdzie jechać, co zobaczyć. Sofia i okolice Naszą już coroczną tradycją jest odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych w Europie. W 2016 i w 2017 roku byliśmy w Rumunii. Poczuliśmy klimat Świąt między innymi w Braszowie, Sybinie i Timisoarze. W tym roku padło na Bułgarię! Ponownie wróciliśmy zachwyceni tą część Europy. Jest pięknie, tanio i bezpiecznie. Zapraszam na krótki post z zimowego wypadu do tego fantastycznego kraju!

Okolice Alesund - szlaki piesze, co robić, atrakcje

Okolice Alesund - szlaki piesze, co robić, atrakcje Miasto Alesund zachwyca. Piękno norweskiej przyrody najlepiej poznać wędrując z plecakiem po okolicznych górach, fiordach i dolinach. Jest na co popatrzeć, bo krajobrazy są obłędne. Co robić przez kilka dni w okolicy Alesund? Gdzie się wybrać, co zobaczyć? Oraz atrakcje regionu w poście poniżej!

Toronto, Montreal, Niagara Falls i Mont Orford National Park - co robić, atrakcje, co zobaczyć?

Toronto, Montreal, Niagara Falls i Mont Orford National Park - co robić, atrakcje, co zobaczyć? Tygodniowy wypad do Kanady. Lądujemy w Toronto. Czy warto? Co zobaczyć w okolicy? Trzy noce spędzamy w Montrealu, dwie w Toronto i dwie w autobusie. Jeden dzień przeznaczamy na całodniową wycieczkę do Parku Narodowego Mont Orford. Zapraszam do relacji!  

Szlaki piesze na wyspie. Co robić? Atrakcje Malty

Szlaki piesze na wyspie. Co robić? Atrakcje Malty Malta jest idealnym miejscem na rodzinny wypad. Bardzo dobrze rozwinięta sieć hoteli, połączeń autobusowych oraz mnóstwo atrakcji (również piaszczyste plaże, co jest na Malcie rzadkością!) powoduje, że spotkamy tam masę turystów. Malta oferuje również piękne trasy do pieszych wędrówek. Gdzie się wybrać mając kilka dni do wykorzystania na Malcie?