"Tu mieszka szczęście". Cisza, spokój, sielsko, z bogatą historią, na styku kultur. Takie jest Podlasie. Zapraszam do krótkiej relacji z drogi! Odcinek Terespol - Włodawa.
Szlak Nadbużański - relacja
Pieszo polami słoneczników
"Tu jest ta kraina" Cudowne Podlasie Lubelskie. Kontynuujemy wędrówkę nad Bugiem w kierunku Włodawy wschodnimi rubieżami Polski. U źródeł spokojnego życia
Czerwony Szlak Nadbużański z Terespola do Włodawy pozwala poznać nadbużańską przyrodę, krajobraz, miejsca toczonych tu w przeszłości bitew oraz owiane legendami zabytki i pamiątki przeszłości. Na obszarach tych, które przez stulecia były terenami pogranicza, wytworzyła się mozaika kultur, wyznań i narodowości. To miejsce styku kultury wschodu i zachodu. Na szlaku można podziwiać liczne obiekty dziedzictwa kulturowego, m.in. zabytkowe cerkwie, kościoły, zespoły dworskie. Sanktuaria w Jabłecznej, Kostomłotach i Kodniu ściągają tłumy wiernych. Obszar ten charakteryzuje się dobrze zachowaną drewnianą zabudową wsi. Zapraszam do zdjęć!
Przydrożne kapliczki
Kodeń - miejsce pielgrzymek religijnych do jednego z najstarszych sanktuariów maryjnych w Polsce - Sanktuarium Królowej Podlasia.
Kościół Rzymskokatolicki Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej
Klasztor św. Onufrego Jabłeczna
Jabłeczna - warto zobaczyć prawosławny zespół klasztorny z cudowną ikoną św. Onufrego przyniesioną tu przez wody Bugu. Fakt ten wzięto za znak Opatrzności i zbudowano klasztor.
Nadbużanka, czyli droga wojewódzka numer 816
Przydrożne krzyże
Centrum Religijno-Zabytkowe w Hannie
Hanna - warto zobaczyć dawną drewnianą cerkiew unicką zbudowaną w latach 1739-42, cmentarz katolicki i unicki z nagrobkami z końca XIX wieku oraz kamień ze starosłowiańskim napisem na miejscu dawnego cmentarza.
Ponownie nad Bugiem
Pieszo przez wioseczki
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Dołhobrodach
Dołhobrody - wieś w XVIII w. należała do Radziwiłłów. Warto zobaczyć tu murowany kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1929 r. znajdujący się w miejscu nieistniejącej cerkwi z 1705 roku.
Sielskie krajobrazy
Zespół pałacowy w Różance
Różanka - warto zobaczyć tu pozostałości zespołu pałacowo - parkowego założonego w XVIII wieku. Zachował się park urządzony pierwotnie w stylu francuskim, w połowie XIX w. przerobiony na styl angielski.
Wielka Synagoga we Włodawie
Włodawa - warto zobaczyć tu zespół kościelno - klasztorny Paulinów z barakowym kościołem pw. św. Ludwika, barakowe kramy i jatki ("Czworobok"), zespół synagoganalny: późną barkową synagogę ufundowaną przez Czartoryskich w 1764 roku, układ urbanistyczny miasta z XVIII wieku oraz klasycystyczne domy z przełomu XVIII i XIX wieku, cmentarz żydowski (kirkut).
Włodawa - koniec wędrówki
Komentarze
Prześlij komentarz