Przejdź do głównej zawartości

Red Canyon, Pustynia Negew, czyli Ejlat na kilka dni - porady

Red Canyon, Pustynia Negew, czyli Ejlat na kilka dni - porady



Izrael przeżywa prawdziwe oblężenie. Nie ma co się dziwić, gdyż od jakiegoś czasu mamy możliwość dolecieć do tego państwa w cenie niewiele większej od kubka kawy z ciastkiem ze znanej sieciówki! To mój drugi raz w tym kraju. Tym razem padło na Ejlat i piękną Pustynie Negew. Relacja ze zdjęciami poniżej.



Propozycja co robić podczas krótkiego wyjazdu do Ejlatu. Oczywiście wersja jak najbardziej aktywna z dużą liczbą kilometrów. W pierwszym dniu warto zrobić sobie mały trekking na Górę Zefahot. Nie musimy w tym przypadku wyjeżdżać poza miasto, gdyż początek szlaku znajduje się w bliskiej odległości od centrum oraz popularnych miejsc do snorkelingu. Możemy więc połączyć wędrówkę z chwilami relaksu nad Morzem Czerwonym.


Początek Narodowego Szlaku Izraela




Na szczycie góry Zefahot





Kolejną propozycją spędzenia aktywnie czasu w plenerze jest Red Canyon (Czerwony Kanion). Kiedyś mało znana formacja skalna wyrzeźbiona przez okresowe rzeki, dziś tłumnie odwiedzany punkt wizyty w okolicach Ejlatu.


Początek wędrówki przez Czerwony Kanion




Niesamowita gra kolorów

W kilku miejscach musimy pokonać różne poziomy za pomocą metalowych drabinek, ale nie powinno to być żadnym problemem



Tutaj musimy zdecydować i osobiście polecam nie wracać czarnym szlakiem na parking, tylko ruszać dalej szlakiem zielonym. Jeden z piękniejszych widokowo szlaków na jakim byłem. 










Końcówka szlaku i fantastyczny widok na oświetlone zachodzącym Słońcem góry

Informacje praktyczne:


Dojazd z lotniska Ovda do Ejlatu. Najtaniej będzie autobusami firmy Egged o numerze 282. Koszt to 21,5 NIS. Rozkład jazdy jest dopasowany do przylotów. Bilety możemy kupić kartą płatniczą w terminalu lotniczym albo za szekle u kierowcy. Jeśli przylatujemy późnym popołudniem lub wieczorem i zamierzamy spać na darmowym campingu przy granicy z Egiptem, to warto nie wysiadać w centrum, tylko od razu podjechać dalej tym samym autobusem do granicy w Tabie. Należy wysiąść wtedy na przystanku Migdalor Beach/Mitsrayim Road.

Noclegi. Oprócz wspomnianego już darmowego campingu nad Morzem Czerwonym polecam zatrzymać się w Corinne Hostel. Warunki przyzwoite jak za taką cenę. W zimie za łóżko w pokoju płaciliśmy w przeliczeniu około 65 złotych. Można także spać na innych Campingach na pustyni Negew. Jeden znajduje się tuż przy parkingu do Czerwonego Kanionu.

Dojazd z Ejlatu do Czerwonego Kanionu. Startujemy z dworca autobusowego w Ejlacie. Bilety kupujemy u kierowcy autobusu numer 392. Wystarczy powiedzieć nazwę Red Canyon. Koszt biletu to 12,5 NIS. Jeszcze rok, dwa lata temu mało kto słyszał o tym cudzie natury, ale wraz z rozwojem siatki połączeń lotniczych i większą liczbą turystów, Czerwony Kanion stał się na tyle popularnym miejscem, że ustawiono nowy przystanek bliżej drogi do kanionu.

Kiedy jechać? Loty do Tel Avivu są całoroczne, jednakże do Ejlatu dolecimy już (Ryanair i Wizzair) tylko w sezonie zimowym od końca października do końca marca. Co z pogodą w zimie? Z nią bywa różnie. Raczej wybierając szlaki w okolicach Ejlatu powinniśmy być spokojni o pogodę. Rocznie na Ejlat spada mniej niż 30 mm deszczu! Dla porównania na Jerozolimę już aż 500 mm! To tyle samo co na Warszawę. Podczas mojej wyprawy cieszyłem się przyjemną temperaturą i Słońcem, gdy w tym samym czasie w Jerozolimie padał deszcz ze śniegiem przy temperaturze plus 5 stopni Celsjusza. 


Propozycje tras pieszych.


1. Wadi Raham/Road 90. Na Czerwony Kanion warto poświęcić około 2 godzin. Zamiast jednak wracać z powrotem na parking, warto udać się zielonym szlakiem w kierunku Wadi Raham/drogi krajowej nr 90. Powrót autobusem z przystanku Be'er Ora Junction albo stopem do Ejlatu. Czas wędrówki około 5 godzin. Do przejścia dodatkowo mamy 18 kilometrów. Widoki na trasie rewelacyjne. Bardzo mała liczba turystów.




Mapa okolic Czerwonego Kanionu; https://en.wikivoyage.org/wiki/Negev

2. Wędrówka na Górę Zefahot. Szlak prowadzi z Ejlatu. Zaczynamy przy znaku rozpoczęcia/zakończenia Narodowego Szlaku Izraela. Z centrum Ejaltu na start dojedziemy autobusem nr 15/16. Należy wysiąść na przystanku Ejlat Field School. To około 6 kilometrowa trasa okrężna z całkiem przyjemnym widokiem na góry oraz Zatokę Akaba. Suma podejść to 246 metrów. Suma zejść 242 metry.


Start i koniec szlaku na Górę Zefahot


Przydatne strony do planowania wycieczek po pustyni Negew


Doskonała trasa do zaplanowania sobie różnych tras. Polecam!






Relacja z wyprawy do Tel Avivu, Jerozolimy i nad Morze Martwe TUTAJ!

Komentarze

  1. Super blog. Lubię blogi o takiej tematyce. Będę częściej tutaj zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super blog o podróżach. Ja na takie wyprawy mogę sobie pozwolić jedynie biorąc jakiś korzystny kredyt :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Camino Portugalskie (Fatima - Santiago de Compostela) - relacja, trasa, informacje

Camino Portugalskie (Fatima - Santiago de Compostela) - relacja, trasa, informacje Po Camino del Norte w 2015 roku przyszedł czas na kolejną wędrówkę drogą św. Jakuba. Tym razem padło na Camino Portugalskie. Start w Fatimie, koniec w Santiago de Compostela. Razem ponad 550 kilometrów drogi. Relacja, zdjęcia i trochę informacji na blogu. Zachęcam i polecam bardzo!

Bułgaria na weekend, gdzie jechać, co zobaczyć. Sofia i okolice

Bułgaria na weekend, gdzie jechać, co zobaczyć. Sofia i okolice Naszą już coroczną tradycją jest odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych w Europie. W 2016 i w 2017 roku byliśmy w Rumunii. Poczuliśmy klimat Świąt między innymi w Braszowie, Sybinie i Timisoarze. W tym roku padło na Bułgarię! Ponownie wróciliśmy zachwyceni tą część Europy. Jest pięknie, tanio i bezpiecznie. Zapraszam na krótki post z zimowego wypadu do tego fantastycznego kraju!

Okolice Alesund - szlaki piesze, co robić, atrakcje

Okolice Alesund - szlaki piesze, co robić, atrakcje Miasto Alesund zachwyca. Piękno norweskiej przyrody najlepiej poznać wędrując z plecakiem po okolicznych górach, fiordach i dolinach. Jest na co popatrzeć, bo krajobrazy są obłędne. Co robić przez kilka dni w okolicy Alesund? Gdzie się wybrać, co zobaczyć? Oraz atrakcje regionu w poście poniżej!

Z plecakiem po Norwegii - okolice Molde i Romsdalseggen. Co robić w okolicy?

Z plecakiem po Norwegii - okolice Molde i Romsdalseggen. Co robić w okolicy? Do Norwegii wracam bardzo chętnie, a to z kilku powodów. Przede wszystkim doskonałe połączenia lotnicze z Polski za bardzo małe pieniądze, ale głównie z powodu obłędnych krajobrazów. W tym roku padło na Molde i piękny region More og Romsdal. Lecąc nawet na kilka dni można dobrze zaplanować czas i odbyć krótką wędrówkę po okolicy. Oto moja propozycja trasy.

Szlaki piesze na wyspie. Co robić? Atrakcje Malty

Szlaki piesze na wyspie. Co robić? Atrakcje Malty Malta jest idealnym miejscem na rodzinny wypad. Bardzo dobrze rozwinięta sieć hoteli, połączeń autobusowych oraz mnóstwo atrakcji (również piaszczyste plaże, co jest na Malcie rzadkością!) powoduje, że spotkamy tam masę turystów. Malta oferuje również piękne trasy do pieszych wędrówek. Gdzie się wybrać mając kilka dni do wykorzystania na Malcie?